اعتراض تند والی بلخ به عدم درج نام قوم در تذکره های الکترونیکی

 

 

اعتراض تند والی بلخ به عدم درج نام قوم در تذکره های الکترونیکی

 

 

 

 

 

 

 

 

  عطا محمد نور والی بلخ از عدم درج نام قوم شهروندان افغانستان در تذکره های الکترونیکی به شدت اعتراض کرده است.
 

به گزارش ازخبرگزای بخدی، آقای نور امروز در شهر مزار شریف به خبرنگاران گفت: " درج نام قوم شهروندان افغانستان در تذکره های الکترونیکی حق مسلم همه اتباع کشور است و هیچ قانونی این صلاحیت را به وکلای پارلمان نداده تا هویتقومی مردم افغانستان را نادیده بگیرند."

اعضای ولسی جرگه، (چهارشنبه، ۸ جوزا) پس از بحث بر سر تصویب "قانون ثبت احوال نفوس"، مشخصات تذکره های الکترونیکی را نهایی کردند. درج نام اقوام و دین شهروندان افغانستان در تذکره های الکترونیکی، منجر به بحث های طولانی در مجلس شد اما سرانجام، اعضای ولسی جرگه، تصویب کرند که نام اقوام در تذکره ها ذکر نشود. 

اعضای مجلس می گویند که نام اقوام، مشخصات عکس چشم و انگشت نگاری در حافظه این تذکره ها و در مرکز اطلاعات وزارت داخله ثبت می شود و نیاز نیست که این مشخصات درتذکره نوشته شود.
 علاوه بر این، نام و نام خانوادگی، نام پدر، نام پدربزرگ، محل سکونت فعلی، سکونت اصلی، تاریخ و محل تولد دارنده تذکره های الکترونیکی نیز در مرکز اطلاعات وزارت داخله ثبت می شود.
 قرار است، این تذکره ها، به دو زبان فارسی و پشتو چاپ شود و در پشت آن تمام مشخصات به زبان انگلیسی هم نوشته خواهد شد.
 قرار بود روند توزیع تذکره های الکترونیکی از اول حمل سال جاری آغاز شود اما به دلیل تصویب نشدن قانون احصائیه با تاخیر روبرو شد.
 حال، عطا محمد نور می گوید، درصورت که نام قوم شهروندان افغانستان درتذکره های جدید ذکر نشود، زمینه برای ایجاد تفرقه و بحران در افغانستان فراهم می شود.
 او  می گویدکه اعضای مجلس این حق ندارند که تا هویت شهروندان افغانستان را نادیده بگیرند و از رییس جمهور خواست تا جلو این حرکت به گفته عطا محمد نور، "مغرضانه" را بگیرد.
 

او هشدار داد در صورت که نام قوم در تذکره های الکترونیکی ذکر نشود، افغانستان به سمت تجزیه پیش خواهد رفت.
 عطامحمد نور از رهبران جهادی افغانستان و وابسته به حزب جمعیت اسلامی است. مدیریت او در ولایت بلخ باعث شده که او به یک چهره با نفوذ تبدیل شود و محبوبیت چشمگیری در بین شهروندان افغانستان کسب کند.
 

ترور شخصیت ها
 والی بلخ همچنان برخی حرکات و اعتراض ها در کابل را توهین آشکار به شخصیت های جهادی و مجاهدین خواند.
 عطامحمد نور، تظاهرات روز گذشته در کابل را دسیسه از سوی برخی حلقات خاص خواند اما او در این مورد از کدام گروه و یا فردی خاصی نام نبرد. روز گذشته، ده ها تن در کابل با راه اندازی تظاهرات، علیه ایران و برخی از شخصیت های جهادی و اعضای ولسی جرگه افغانستان، شعار دادند.
 

تظاهرکنندگان، عطامحمدنور والی بلخ، محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور، محمد محقق، لطیف پدرام و احمد بهزاد را مذدوران ایران خطاب کردند.

والی بلخ، مشخصا از تلویزیون محلی "ژوندون" نام گرفت که به گفته او این تلویزیون به رهبران جهاد و شخصیت های جهادی توهین کرده است.
 او، محتوای برخی از برنامه های این تلویزیون را توهین آمیز خواند و گفت که در برخی موارد این تلویزیون به احمد شاه مسعود و استاد برهان الدین ربانی توهین کرده است.
 تلویزیون ژوندون از رسانه های دسته سوم افغانستان است که بیشتر برنامه های آن به زبان پشتو است.
 نور می گوید که رییس جمهور باید جلو دسیسه سازی های این تلویزیون را بگیرد.

 

فرستنده:الحاج میرزا قربان محمد

/ 0 نظر / 24 بازدید