دانا روهرا باکر خواستار حمایت آمریکا از جریان فدرالیسم در افغانستان شد

دانا روهرا باکر در نامه ای به هیلاری کلینتون خواستار حمایت آمریکا از جریان فدرالیسم در افغانستان شد

دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا و یکی از منتقدان سرسخت حکومت کرزی، در نامه ای به هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، از او خواسته است که سیاست آمریکا در قبال حمایت از حکومت فاسد کرزی تغییر کرده و در عوض آن از خواست  مردم اوزبیک، تاجیک، هزاره، تورکمن، بلوچ و پشتون هایی که با طالبان نیستند، برای حکومت غیر متمرکز فدرالی حمایت شود.

باکر در نامه ی خود نوشته که در دسامبر 2012 حکومت افغانستان تایید کرد که کمپانی نفتی دولت چین، سه منطقه ی نفتی در سرپل و فاریاب را استخراج کند. این منابع نفتی بصورت تخمینی 87 میلیون بشکه نفت دارد.  قرارداد نفتی حکومت افغانستان به همراه کمپانی نفت چین و شرکت وطن گروپ بسته شده است. وطن گروه متعلق به برادران پوپل، عموزاده های حامد کرزی می باشد و گزارش شده قیوم کرزی برادر حامد کرزی شریک عمده ی وطن گروپ است.

باکر در نامه خود با اشاره به اتهاماتی که حکومت بر ژنرال دوستم بسته و همچنین طرح ترور ناموفق محمد محقق در بامیان، پرسیده که چرا آمریکا باید از حکومت کاملا فاسد کرزی حمایت کند و چرا کمپانی های آمریکایی اجازه استخراج منابع افغانستان را نداشته باشند.

باکر می گوید وطن گروپ یکی از وسایلی ست که خانواده کرزی از جنگ افغانستان غنی و ثروتمند شود. این کمپانی در سال 2002 را اندازی شده و در حالی که برای حمل تجهیزات آمریکا قرارداد داشته، به طالبان رشوه پرداخت می کرده است. باکر تاکید می کند که حمایت از فساد خانواده کرزی اعتبار آمریکا را در منطقه زیر سوال می برد. چرا باید آمریکایی ها کشته شوند و چرا باید کشورشان در بدهی بیشتر فرو رود تا امنیت را برای استخراج منابع برای حزب کمونیست چین تامین کند؟

انتقادات دانا روهرا باکر از کرزی و حلقه ی اطراف وی چندان برای حامد کرزی سخت و گران تمام شده بود که چندی پیش کرزی در تماسی تلفونی با هیلاری کلینتون، از او خواسته بود تا مانع سفر دانا روهرا باکر به افغانستان شود. کرزی در مصاحبه ای با سی ان ان گفته بود که  دانا روهرا باکر را به افغانستان راه نخواهد داد. مگر اینکه موضعش را تغییر داده به مردم و قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد. هیچ خارجی نمی تواند در جایی از کشوری بخواهد که قانون اساسی خود را تغییر دهد. آیا ما از آمریکا خواسته ایم که قانون اساسی خود را تغییر دهد؟ کرزی می گوید که ازادی بیان را قبول دارد اما در سطح هر کشور. ما آزادی بیان در افغانستان داریم و او (دانا روهرا باکر) آزادی بیان در آمریکا دارد. اگر یک وکیل پارلمان افغانستان بگوید آمریکا به پنج قسمت تقسیم شود قبول می کنید؟

دانا روهرا باکر می گوید ساختار کنونی قانونی اساسی اجازه داده که کرزی و خانواده اش از پول کمک آمریکا غنی شود و او به من اجازه نداده تا به افغانستان بیایم چون می داند که تحقیقاتی را درباره دزدی وی از پول آمریکا برای مبارزه با تروریزم و کمک به مردم افغانستان پیش می برد.

پیشتر دانا روهرا باکر در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا، خواستار تحقیق درباره اختلاس و دزدی حامد کرزی و خانواده اش از کمک های مالی آمریکا به افغانستان شده بود. او در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا که کاپی آن به کابل پرس ارسال شده، با اشاره به درخواست حکومت باراک اوباما برای کمک دو و نیم میلیارد دالری به افغانستان در بودجه سال 2013 این کشور، خواستار شفافیت در مورد شده و گفته که اتهامات زیادی در رسانه ها و اسناد افشا شده ویکی لیکس درباره خانواده حامد کرزی و دست داشتن آنان در اختلاس منتشر شده است.

او می گوید اکنون زمان آنان است تا اطمینان بیابیم چقدر حکومت کابل دغل باز بوده و چقدر پول در آنجا ما به هدر داده ایم. در نامه ی خبری که از دفتر آقای دانا روهرا باکر همراه با نامه ارسال شده، برای مثال آمده که برادر حامد کرزی، محمود کرزی قرض های بی بهره دریافت کرده تا از کابل بانک سهام بخرد. کابل بانک مرکز رسوایی های مالی، اختلاس گسترده و فساد سیاسی با دستکاری معاملات بودجه پروژه های آمریکا و نیروهای ائتلاف می باشد.

پس از رسوایی مالی کابل بانک، مقامات قضایی افغانستان در یک زد و بند مشکوک، محمود کرزی متهم اصلی رسوایی مالی را آسوده گذاشته اند تا با دست بازتری به فساد ادامه دهد.

دانا روهرا باکر می گوید افغانستان نباید تجزیه شود اما باید سطوح مدیریتی مختلف همچون آمریکا در آن بوجود آید که مردم در مناطق خود قدرت تصمیم گیری داشته باشند و نه اینکه کابل همه تصمیم ها را اتخاد کند. او می گوید که در جریان است که موضوع فدرالیسم در میان مردم افغانستان راه یافته و به نظر او افغانستان فدرال بهتر است که مردم در محلات، پولیس، اداره مکتب و...اداره ولایت را خود بر عهده داشته باشند و کابل به مسایل کلی تر بپردازد.

/ 0 نظر / 26 بازدید