حکومت وحدت ملی ناموفق خواهد بود

در برنامه " فراخبر " داکتر عبدالطیف پدرام
حکومت وحدت ملی ناموفق خواهد بود

در روزهای اول حکومت پیش بینی کرده بودیم که این دولت نتیجه نمی دهد و مشروع نیست. از همان اول مشخص بود که آنها نمی توانند کابینه مشخص کنند، بر سر هراقدامی با هم درگیر می شوند و جان کری باید بیاید و بگوید شما باید چنین کاری انجام بدهید

باوجود چانه زنی ها بر سر تقسیم قدرت بین رهبران حکومت وحدت ملی، کابینه هنوز تشکیل نشده است. این باعث نا 
امنی ها و عدم ثبات کشور شده و نیروهای مخالف حکومت هر روز با عملیاتی گسترده تر آتش انتحار و انفجار را داغ تر می کنند. این اوضاع شایستگی دولت را زیر سوال برده است. آیا رهبران افغانستان می توانند اداره کشور را به پیش ببرند و مشکلات را حل کنند یا بازهم فرد دیگری باید بیاید تعیین تکلیف کند؟

داکتر عبدالطیف پدرام عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: از
همانابتدای تشکیل این ساختار مشخص بود که این حکومت، وحدت ملی نیست بلکه من آن را حکومت خیانت ملی می خوانم و چنین ساختاری پاسخگوی مشکلات موجود نمی باشد طبیعی بود که حکومت با این بن بستهایی که حالا وجود دارد روبرو شود. از همان اول مشخص بود که آنها نمی توانند کابینه مشخص کنند، بر سر هراقدامی با هم درگیر می شوند و جان کری باید بیاید و بگوید شما باید چنین کاری انجام بدهید و چنین کاری انجام ندهید. آنها بر سر همه ی مسایل چانه زنی دارند اگر بین خودشان مشکل نداشته باشند در داخل تیم ها مشکل دارند. به این همه افرادی که وعده دادند نمی توانند پست بدهند. با این گونه مشکلاتی که در این دولت وجود دارد نمی تواند نتیجه ای داشته باشد.

وی خود را از مخالفان سیاسی دولت معرفی کرد و افزود: ما با نخبه ها و مردم افغانستان در حال گفتگو هستیم تا اپوزویسیون تشیکل بدهیم. در روزهای اول حکومت پیش بینی کرده بودیم که این دولت نتیجه نمی دهد و مشروع نیست. بیشتر نمایندگان پارلمان با این حکومت مخالف هستند. چرا از همان ابتدا ما به آنهایی که شایستگی ندارند اعتماد کردیم. وقتی آقای جان کری باید بیاید و مشکلات کشور را حل کند و خودشان از عهده این کار برنمی آیند، روشن است که این افراد شایستگی رهبری ملت را ندارند. یک آدم اسیر که نمی تواند یک ملت را آزاد بسازد. یک برده نمی تواند یک ملت را آزاد بسازد.

پدرام با توجه به مداخلات پشت سر هم آمریکا در امور داخلی افغانستان افزود: در کشورهای دیگر هم اگر چنین مشکلی در انتخابات ایجاد شد حکومت وحدت ملی تشکیل می دهند اما خودشان تصمیم می گیرند نه اینکه یک نفر از بیرون بیاید و این مشکلات را حل نماید. آنهایی که به ما برنامه می دهند و می گویند اگر شما این کار را کنید ما کمک می کنیم و اگر این کار را نکنید ما کمک نمی کنیم. اگر فلان برنامه ی مارا قبول کردید کمک می کنیم اگر نکردید کمک نمی کنیم. چگونه می توانند به نفع کشور ما کار کنند و سخن بگویند.

این نماینده مجلس آینده ی این حکومت را ناموفق ارزیابی کرده خاطرنشان ساخت: این ساختار پاسخگوی مسایل مردم افغانستان نیست. راه حل این است که این ساختار عوض شود. وقتی ثابت شد که انتخابات تقلبی است همان زمان باید اعلام می شد که انتخابات باطل است. به جای شروع این بازی ها که رییس اجرایی ایجاد کنند و قدرتها و کرسی ها را تقسیم کنند باید کار اساسی می کردند. دولت ملی یعنی اینکه مردم آن را تعیین کنند. اگر واقعا این حکومت ملی است و قرار است همه نیروها در افغانستان مشارکت داشته باشند و دولت وحدت ملی از متن یک توافق کلان ملی بیرون بیاید و نیروهای ملی حامی آن باشد حکومت موقت بسازند. دوباره انتخابات را برگزار کنند تا فرصتهای دیگری برای کشور فراهم شود.

وی درگیری ها در دو تیم قدرت در حکومت را پایان ناپذیر دانسته گفت: این حکومت نمی تواند انتظارات مردم را رفع کند، آنها هنوز نتوانسته اند کابینه خود را بسازند. حتی اگر کابینه هم ایجاد شود بازهم رهبران در حالتهای اجرایی درگیر می شوند، در تطبیق قوانین درگیر می شوند، در مقرری ها باهم درگیر می شوند و هر روز جدال ادامه دارد. تیم ها کارشکنی می کنند تا همدیگر را رسوا بسازند.
ما در حال حاضر درگیر جنگی جدی در افغانستان هستیم و هر روز هم جنگ تشدید می شود. آنها نیروهایی هستند که با دولت مخالف هستند.

 

فرستنده: الحاج میرزا قربان محمد

/ 3 نظر / 10 بازدید
شيوا

سلام از وبلاگت خيلي خوشم اومد به منم سر بزن و آدرس وبلاگتو واسم بزار تا بتونم هر روز من و بقيه بازديد کنندگان بهت سر بزنيم محلي که وبلاگتو ثبت ميکني بزرگترين دايرکتوري وبلاگ نويسان ايران است و فوق العاده پر بازديد.حتما بيا و لينکتو ثبت کن .مرسي. www.weblinke.ir

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس با تشکر[گل] [گل]

ملت بلاگ

سرویس وبلاگدهی ملت بلاگ برای ساخت وبلاگ رایگان فارسی برای حمایت از زبان شیرین پارسی در پهنای اینترنت پا به عرصه نهاد و امید بتوان گامی هر چند کوچک برای اثر بخشی زبان پارسی در جهانیان انجام داد.