گوسفندان چاق امرخیل برای تیم تحول و تداوم

داکتر مجیب الرحمان رحیمی

اسعتفای ضیاالحق امرخیل رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات یک روز پس از انتشار نوار صوتی منصوب به وی از سوی تیم داکتر عبدالله صورت گرفت. امرخیل نوار صوتی را جعلی خواند و گفت به خاطر منافع ملی و نجات روند انتخابات تصمیم به استعفا گرفته است. در این راستا احمدیوسف نورستانی رییس کمیسیون انتخابات، استعفای امرخیل را به انتشار نوار صوتی مرتبط ندانست و آن را بدون فشار و به درخواست خود خواند.

مجیب الرحمان رحیمی عضو ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله در برنامه فراخبر گفت: خوشحالم که یکی از مسوولان کمیسیون که در تقلب و به بن بست کشاندن پروسه ی انتخابات نقش اساسی داشت در پی منتشر شدن اسناد انکارناپذیر دست داشتن وی در تقلب، از صحنه کنار رفت.

به باور وی ادعای مقامات کمیسیون انتخابات و امرخیل در نشست خبری به یک مضحکه شبیه بود. ادعای مقام های کمیسیون در این که امرخیل در تقلب دست نداشت و هم ثبوت سند موجود را مورد شک و تردید قرار داده، بنابراین ادعا می کند که امرخیل فداکاری کرد و استعفا داد را به قضاوت مردم افغانستان واگذار می کنیم. امیدوارم که ارگان عدلی و قضایی این مساله را پیگیری کنند و افرادی که در تقلب دست دارند را به طور عادلانه مورد بازپرسی قرار دهند.

رحیمی افزود: یکی از شرط های اصلی تیم اصلاحات و همگرایی از سوی کمیسیون پذیرفته شده و ما امیدواریم که مذاکرات بین ما و کمیسیون و جریان های ذی دخل آغاز گردد تا بتوانیم این روند را با تامین شفافیت و عدالت از سر شروع کنیم.

مجیب الرحمان رحیمی خاطرنشان ساخت: ما در صحبت با رییس جمهوری افغانستان و جامعه بین المللی و بخصوص نمایندگی سازمان ملل بارها تاکید کردیم که اسناد انکارناپذیر و شواهد مبنی بر دست داشتن امرخیل و سازماندهی تقلب داریم ولی در برکناری وی تعلل هایی صورت گرفت و در این موضوع تمام نهادها به شمول رسانه ها، خواهان ارایه ی سند بودند. زمانی که این سند ارایه شد امرخیل جز رفتن چاره ای نداشت. اطلاع دقیقی دارم که برکناری امرخیل از روند انتخابات مبنی بر تصمیم حکومت و هم جامعه جهانی بوده است. کناره گیری امرخیل یکبار دیگر حقانیت موضع گیری ما را ثابت کرد.

عضو ستاد اصلاحات و همگرایی، علت جانبداری تیم تحول و تداوم از امرخیل را طبیعی دانست و گفت: جناب امرخیل، گوسفندان چاق را برای تیم تحول و تداوم ترتیب داده بودند به این دلیل تیم اشرف غنی احمدزی مجبور است تا از عملکرد امرخیل دفاع کند البته خوشبختانه تشت رسوایی هر دوی آن ها از بام افتاده و این آغاز یک حرکت است.

وی تصریح کرد: ما پروسه را به بن بست نکشاندیم بلکه تقلب و تقلب کاران و سازمان دهندگان تقلب که به رای و امانت مردم خیانت کردند، پروسه را به بن بست کشاندند. اقدامی که ما کردیم حرکت مدنی برای جلوگیری از تقلب بوده است. در این راستا از تمام جوانان و جنبش های ضد تقلب که در کابل و ولایت های دیگر که ما را در این راستا یاری کردند قدردانی و تشکر می کنم. این پیروزی را نتیجه ی سیاست های تیم اصلاحات و همگرایی و نقش برجسته ی جنبش های ضد تقلب می دانم.
جریان تحول و تداوم در عوض این که از مردم افغانستان معذرت بخواهند به این دلیل که یکی از سخنگویان این نوار صوتی از مسوولان تیم تحول و تداوم که در تقلب سهیم است، می باشد از جناب امرخیل دفاع می کند. انشاءالله بزودی در صورت ضرورت می بینید که شخص مورد نظر در رسانه ها حاضر می شود و شهادت می دهد که جناب امرخیل چگونه و چطور با وی تماس گرفت.

رحیمی با تاکید بر سند خیانت ضیاءالحق امرخیل گفت: نوار صوتی بسیار طولانی و فقط بخش هایی از آن ارایه شده است. تیم تحول و تداوم می داند که نمایندگی جامعه جهانی و سازمان ملل و حکومت افغانستان بعد از ارایه ی شواهد تصمیم گرفتند تا امرخیل کنار برود و برای وی این راه آبرومندانه را در نظر گرفتند. در کنار این که ما خواهان محاکمه وی در محکمه عادلانه هستیم زیرا تقلب در انتخابات خیانت ملی است از نهادهای امنیتی می خواهیم تا امنیت وی را تامین کنند.

مجیب الرحمان رحیمی اظهار داشت: در موضوع شنود مکالمات نیز در محکمه عادلانه ما حاضر هستیم تا در مورد منبع این نوار صوتی صحبت کنیم اما یک مساله ی مهم در اینجا وجود دارد این که امرخیل با خانم و یا خانواده ی خود صحبت نمی کرد بلکه به رای و امانت مردم افغانستان خیانت می کرد و تقلب بزرگی بر علیه مشروعیت نظام افغانستان را سازماندهی می کرد. نهادهای امنیت ملی، پولیس و ارتش کشور در صورت دسترسی به وی باید امرخیل را دستگیر و محاکمه می کردند، زیرا وظیفه ی این نهادها پس از شنود این مکالمات دستگیری خیانتکاران و محاکمه ی آنان است.

به باور وی هر کسی که این شنود را انجام داده کار نیکی کرده زیرا کشور ما را از رفتن به سوی بحران نجات داده و تقلب کاران را رسوا ساخته است.

عضو ستاد داکتر عبدالله یادآوری کرد: تا اکنون ما از مردم نخواستیم تا به خیابان ها بیایند. فقط برای روز جمعه به مردم فراخوانی دادیم تا روز جمعه راهپیمایی انجام شود. در صورتی که بعد از پیوستن ما به پروسه، در این موضوع تصمیم دیگری گرفته شود بحث جداگانه ای است ولی در روز جمعه توانایی ما در کشاندن مردم به خیابان ها دیده خواهد شد. حق تظاهرات، حق مدنی ما است. دعوت مردم به تظاهرات نه تهدید و نه دعوت به خشونت است. تیم تحول و تداوم باید از این حرکت های مدنی و سیاسی دفاع کنند.

رحیمی چگونگی به دست آوردن این نوار صوتی را به انحراف کشاندن موضوع دانست و گفت: در حال حاضر تمرکز اصلی روی شواهدی است که دست داشتن مسوول کمیسیون انتخابات را در تقلب نشان می دهد. ما این مکالمه را شنود نکردیم که حکم محکمه داشته باشیم. معلوماتی این چنینی گاهی در بیرون درز می کند و مورد استفاده قرار می گیرد. این معلومات فعلاً در دسترس ما قرار گرفته است. بحث اصلی این است که این سند بیانگر دست داشتن رییس دارالانشای کمیسیون در همکاری با تیم رقیب ما در تقلب انتخاباتی است.
با استعفای امرخیل زمینه ی مذاکرات تیم اصلاحات و همگرایی با کمیسیون بوجود آمده است. امیدواریم که این مذاکرات رودررو با حضور سازمان ملل متحد تشکیل شود. یکی از مهمترین سوالات ما که همچنان مبهم است اعلام 7 میلیونی حضور مردم در انتخابات است که تمام گزینه ها برای روشن شدن این مساله به شمول برگزاری انتخابات مجدد در نظر گرفته شده است.

فرستنده:الحاج میرزا قربان محمد

/ 0 نظر / 25 بازدید