پیشنهاد واگذاری وزارتخانه های امنیتی و اداره ولایات جنوبی به طالبان

روزنامه پاکستانی افشا کرد:نمایندگان دولت کرزی پیشنهاد واگذاری وزارتخانه های امنیتی و اداره ولایات جنوبی را به طالبان داده اند.

یک روزنامه پاکستانی ضمن تأیید مذاکرات مقامات افغان و طالبان، ابعاد جدیدی از این مذاکرات را افشا کرد.

به نقل از روزنامه پاکستانی امت، هیئاتی از مقامات دولت کرزی یک ماه پیش با نمایندگان طالبان در پاکستان دیدار کرده است.

این هیات به نمایندگان طالبان اطمینان داده است که اگر طالبان با کرزی همکاری کنند،
می‌توانند با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، وزارت‌های دفاع،داخله، اقوام و قبایل یا وزارت مبارزه با مواد مخدر را در اختیار داشته باشند.

بر اساس این گزارش روزنامه، هیئت افغانستان افزوده است که علاوه بر واگذاری این وزارت‌ها، اداره ولایت‌های قندهار،زابل ،ارزگان، هلمند، کنر، نورستان، لوگر، غزنی، وردک و ننگر‌هار به طالبان واگذار می‌شود.

این روزنامه از قول طالبان افزوده‌ است که دولت حامد کرزی به خوبی می‌داند، طالبان نظام انتخاباتی افغانستان را قبول ندارند و خود دولت افغانستان نیز نتوانسته بر اساس این نظام عمل کند، بنابراین این پیشنهاد فقط برای بدنام ساختن طالبان و اثبات این مطلب که طالبان تشنه قدرت هستند، مطرح شده است.

این منابع اعلام کرده‌است که طالبان آزادی زندانیان خود از گوانتانامو و زندان‌های پاکستان را شرط اصلی مذاکره برای صلح عنوان کرده‌اند.

گزارش دیگری حاکی از این است که امریکا ترتیب ملاقات مشاور امنیت ملی افغانستان با ملا برادر، مرد شماره 2 طالبان را داده است.

بر اساس این گزارش، امریکا و دولت کرزی ابراز تمایل کرده‌اند که اگر طالبان حاضر به مذاکره شوند، اعضای طالبان در اردو و پولیس افغانستان استخدام می‌شوند.

روزنامه امت افزوده است: امریکا اعلام کرده است که اگر طالبان حاضر به مذاکره شوند، حاضر است وزارت مبارزه با مواد مخدر را به آنان بسپارد.

در ادامه گزارش روزنامه امت آمده است: افرادی که امریکا موفق به برقراری ارتباط با آنان شده است، در زندان به سر می‌برند و نمی‌توانند به نمایندگی از طالبان متعهد به مذاکره با امریکا شوند.

به نقل از این منبع، بعد از ملاقات هیئت کرزی با ملا برادر، سراج‌الدین حقانی رهبر شبکه حقانی اعلام کرد که به طور مستقیم در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد و فقط ملا عمر حق دارد وارد مذاکره با امریکا شود.

در حال حاضر شبکه حقانی جزء قدرتمندترین گروه‌های مسلح شورشی است زیرا علاوه بر اینکه این گروه از نظر تعداد جنگجویان و سلاح تأمین است، روابط خوبی با حزب اسلامی گلبدین و حزب یونس خالص دارد.

روزنامه امت در گزارش ادعا کرده است: با آن که امریکا به راحتی می‌توانست با جلال‌الدین‌حقانی وارد مذاکره شود اما مذاکره با سراج الدین حقانی و جمیل حقانی بسیار مشکل است و امریکا مذاکره با آنان را غیر ممکن می‌دانند به همین علت مذاکره با شبکه حقانی متوقف شده است.

این رسانه پاکستانی افزوده است: امریکا سعی داشت قبل از ماه نوامبر با طالبان مذاکره کند اما بعد از اینکه از مذاکره با طالبان و شبکه حقانی ناامید شد، به نظر می‌رسد زمینه برای آزادی پنج زندانی طالبان از گوانتانامو فراهم شود.

بر اساس اطلاعات این منبع، آغا‌جان معتصم وزیرمالیه سابق طالبان بعد از حذف شدن نامش از لیست سیاه، قرار است ظرف چند روز آینده خود را به افغانستان برساند.

وی از سازمان ملل متحد درخواست کرده تا نام 40 نفر از رهبران طالبان را از لیست سیاه خارج کند.معتصم در این زمینه ابراز داشت:« اگر کشورهای دنیا خواهان صلح در افغانستان هستند، باید نام
سایر رهبران دولت امارات اسلامی را نیز از لیست سیاه خارج کنند.»

براساس نوشته روزنامه امت، کارشناسان معتقدند تلاش‌های آغاجان معتصم برای به توافق رسیدن با امریکایی‌ها و مذاکره با ملا برادر در یک راستا می‌باشند و ممکن است در آینده شخصیت‌های دیگری از طالبان وارد سناریوی امریکا برای مذاکره شوند.

منبع پیام روز

/ 0 نظر / 19 بازدید