از مهمانان ویژه نوروز، دعوت به عمل آمد

قرار است چهارمین جشن جهانی نوروز در هفتم ماه حمل سال 1393 در شهر کابل با حضور کشورهای صاحب جشن از جمله ایران، افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان و شش کشور دیگر برگزار شود 

وزرات خارجه کشور ما از مهمانان ویژه جشن نوروز سال جدید دعوت به عمل آورد و براساس آن از روسای جمهور ایران، تاجیکستان و آذرباییجان و سران شش کشور دیگر حوزه نوروز، خواست تا برای حضور در این جشن هفتم حمل به کابل بیایند.

قرار است چهارمین جشن جهانی نوروز در هفتم ماه حمل سال 1393 در شهر کابل با حضور کشورهای صاحب جشن از جمله ایران، افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان برگزار شود.

جشن نوروز به عنوان باستانی‌ترین جشن تمدن بشری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است بر همین اساس نیز از سال 1389 سران کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند گردهم می‌آیند و این آیین باستانی را گرامی می‌دارند.

نخستین دوره «جشن جهانی نوروز» در روز ۷ حمل ۱۳۸۹ در تهران برگزار شد. در این جشن، رییسان‌جمهور ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و عراق؛ وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و معاون نخست‌وزیر ترکیه حضور داشتند. علاوه بر این سفیران کشورهای صاحب نوروز نیز در این همایش شرکت کردند.

دومین دوره این جشن نیز در ۷ حمل ۱۳۹۰ در سعدآباد تهران برگزار شد. در این جشن رییسان جمهور ایران، تاجیکستان، عراق، افغانستان، ارمنستان و ترکمنستان، معاون اول، رییس دفتر و مشاور ارشد رییس جمهور ایران، رییس مجلس پاکستان، معاون رییس جمهور زنگبار، معاونین نخست وزیران ترکیه و آذربایجان، وزرای خارجه لبنان و عمان، وزیر بهداشت، رفاه و خانواده هند، وزیر فرهنگ قرقیزستان، معاون رییس مجلس قزاقستان، دبیرکل سازمان اکو و سفریران ازبکستان و سنگاپور حضور داشتند.

به پیشنهاد امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان مراسم سومین جشن جهانی نوروز نیز در حمل۱۳۹۱ در این کشور برگزار شد.

کابل پایتخت افغانستان میزبان جشن جهانی نوروز ۱۳۹۳ است. کاخ ریاست جمهوری کابل گزارش داده‌ که حامدکرزی از پیشرفت کار این پروژه دیدن کرده و عکس‌های از این پروژه را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده است.

قرار است جشن نوروز امسال با حضور نمایندگان و مقامات این ده کشور در منطقه پغمان کابل برگزار شود. پروژه احداث محل برگزاری جشن نوروز سال 1393 که شامل بازسازی قصر تاریخی پغمان و ساخت قصر جدید می‌شود، از یک سال پیش توسط وزارت انکشاف شهری با هزینه بالغ بر هشت میلیون دالر آغاز شده است که به سبک معماری قدیم و سنتی افغانستان اجرا می‌شود.

این ساختمانها در ساحه 347 جریب زمین بالای تپه پغمان که دارای نمای زیبا و دیدنی می باشد، اعمار گردیده و متشکل از قصر پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی، پارک ها و تفریگاه ها به شمول حوض های آببازی، فواره های آب و میدان های ورزشی است.

ماه گذشته حامد کرزی نیز به وزیر انکشاف شهری دستور دارد تا در تکمیل این پروژه سرعت به خرج داده و در اجرای پروژه به اصالت تاریخی بناهای محل برگزاری جشن نوروز توجه شود.

قرار است در محل برگزاری جشن نوروز، معرفی چهره اصیل افغانستان با تدویر نمایشگاه ها در چوکات فرهنگ اصیل کشور، برگزاری برنامه های تفریحی، برگزاری نمایشات سنتی، نمایشگاه های لباس، محصولات زراعتی، صناعتی و تمامی تولیدات وطنی، برنامه های موسیقی اصیل و تهیه غذاهای افغانستانی، ورزشهای ملی و محلی و نشر و پخش بروشورها و رساله های شعری و ادبی صورت گیرد.

فرستنده: الحاج میرزا قربان محمد

/ 0 نظر / 23 بازدید