افغانستان تجزیه می شود!؟

 

یک عضو پارلمان انگلستان، برای حل بحران افغانستان پیشنهاد کرده است، که این کشور به هشت منطقه تجزیه شود و برخی از این منطقه ها بوسیله ی طالبان اداره شوند.

یکی از اعضای محافظه کار پارلمان انگلیس طرحی جنجالی برای تجزیه افغانستان تنظیم کرده است که بر اساس آن افغانستان به هشت منطقه کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال آباد، خوست و بامیان تقسیم خواهد شد .

به نوشته شماره امروز روزنامه ایندی پندنت ، براساس این طرح جنجالی که در لندن و واشنگتن مورد بحث است، افغانستان به هشت قلمرو حکومتی مجزا تقسیم می شود که برخی از آنها به طور بالقوه تحت حاکمیت طالبان خواهد بود.

در طرح موسوم به طرح سی برای آینده افغانستان، اصلاحاتی مطرح شده است که نقش حامد کرزی رئیس جمهور را به یک مقام تشریفاتی تنزل می دهد.

در این طرح که به دست توبیس الیوود عضو محافظه کار پارلمان انگلیس و یکی از معاونان وزارت خارجه این کشور تنظیم شده ، هشدار داده شده است اگر افغانستان به حال خود رها شود، آینده ای تیره پیش روی دارد.

الیوود ادعا می کند، یک کشور چند منطقه ای شده تحت کنترل یک نخست وزیر قدرتمند به حل مشکل ضعف حکومت، مناقشات قبیله ای و فساد مالی کمک خواهد کرد، معضلاتی که بسیاری نگرانند با خروج نیروی کمک امنیت بین المللی در پایان سال 2012، افغانستان را گرفتار هرج و مرج کند.

منابع ارشد دولت انگلیس تایید کردند، طرح سی برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای افغانستان به ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس ارائه شده و با مقامات کاخ سفید درباره آن بحث و گفتگو شده است. الیوود همچنین درباره این طرح با مقامات دولت پاکستان در لندن گفتگو کرده است.

اما کارشناسان از تلاش برای تحمیل یک نظام دموکراتیک بر افغانستان انتقاد کرده اند و تاکید دارند رهبران نیروی ائتلاف باید بر یک راهبرد خروج نظامی متمرکز باشند که به آنها امکان دهد نیروهایشان را تا ضرب الاجل سال 2014 از افغانستان خارج کنند.

با وجود برخی انتقادها از این طرح، الیوود که اکنون معاون پارلمانی دیوید لیدینگتون وزیر مشاور وزرات خارجه انگلیس است، ادعا می کند یک راه حل سیاسی حتی اگر طالبان را شامل شود، برای تضمین ثبات دراز مدت در افغانستان ضروری است.

وی به ایندی پندنت گفت: طالبان در گفتگوهای ثمربخش وارد نخواهد شد مگر آنکه یک راه سیاسی عملی برای امکان مشارکت آنها وجود داشته باشد.

بگفته وی، در این راه حل یک ساختار کمتر متمرکز سیاسی در نظر گرفته شده است که منعکس کننده ترکیب نژادی و کانونهای اقتصادی دیرینه افغانستان و منافع منطقه ای طالبان است و امکان دارد مشوق آنها به سمت یک راه حل سیاسی باشد.

طبق این طرح، افغانستان به هشت منطقه مستقر پیرامون کانونهای اقتصادی کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال آباد، خوست و بامیان تقسیم می شود.

این نواحی تحت اداره شورایی قرار خواهد داشت که نماینده گروههای نژادی است و تحت نظارت یک یا چند کشور خارجی قرار دارد.

الیوود همچنین ادعا می کند ایجاد یک سمت نخست وزیری با توجه به اختیارات ناهمگونی که هم اکنون در دست رئیس جمهورافغانستان است، به کاهش نگرانی ها در خصوص مردی که تقریبا به مدت هشت سال در تصدی امور بوده است،‌کمک خواهد کرد.

/ 0 نظر / 23 بازدید